Shqiperia Ime!

Parajsa e Shqiperise.

*KUJDES: OFFLINE! NDODHEMI NE WWW.ALBPARAJSA.COM New look!

 

Parajsa e Shqipėrisė ©2010

home-2

Aktuale

Meksika legalizon drogën


Sipas të përditshmes "Official Gazette", ndryshimi nënkupton se meksikanët mund të posedojnë deri në 5 gram marihuanë, 500 miligramë kokainë, dy gramë opium ose 50 miligram heroinë, pa pasur frikë se do të  kapen nga policia...


 Vendi >>
 • Prishtina nuk pajtohet me protokollin Serb

  Zevendeskryeministri i Kosoves, Hajredin Kuci ka deklaruar se Prishtina zyrtare nuk do te pajtohet kurre me nenshkrimin e marreveshjes mbi protokollin policor me Serbine.

Kuci ka theksuar se protokolli ne fjale mund te pranohet vetem nese Kosova do te jete pale e tij me subjektivitet te qarte shteteror.

“Per ne nuk eshte e rendesishme permbajtja e marreveshjes, sa eshte aspekti juridik i saj”, ka pohuar Kuci per mediat kosovare.

Numri dy i qeverise se Kosoves ka hedhur poshte zerat se Prishtina zyrtare po harton nje variant te vetin, te cilin do t’ia paraqese me pas misionit EULEX.


Vendi >>


 

 • Brace:Ne arken e shtetit mungojne 11.8ml leke
Partia Socialiste ka hedhur poshte deklaratat e bera nje dite me pare nga ministri i Financave Ridvan Bode, i cili e vleresoi situaten financiare te qeverise si te qendrueshme dhe buxhetin e shtetit te mbrojtur nga rezervat financiare te siguruara nga privatizimet. Sipas deputetit Erjon Brace, ne arken e shtetit ne 7 muaj mungojne 11.8 miliarde leke, 131 milione dollare te ardhura.

Gjate analizes se tij, zoti Brace theksoi se parate e ardhura nga privatizimet jo vetem mungojne, por qeveria me shumat marramendese te perdorura ka shkelur

 Bota >
 • Flaket perfshijne Greqine

  Per te treten dite rradhazi flaket po djegin dhe po shkaterrojne zonat periferike te kryeqytetit grek, Athine.

Gjithe mekanizmi shteteror grek eshte duke luftuar me flaket dhe vec reparteve te specializuara te emergjencave civile ne lufte ndaj flakeve jane angazhuar edhe banore.Nderkohe dhe qindra shtepi banimi kane rene nen gjuhet e zjarrit i cili eshte perhapur ne nje front prej 10 kilometrash ne veri-lindje dhe lindje te Athines. Emigrantet shqiptare te cilet jetojne dhe punojne ne Greqi, perpara kamerave te Top Channel pohojne se mes shtepive te djegura ka edhe shtepi nen pronesine e shtetasve shqiptare, te cilet e kane ndertuar jeten ne token helene.

Vete kryemininistri grek, Kostas Karamanlis pas nje fluturimi me helikopter per te ndjekur nga afer situaten ka urdheruar si objektiv paresor zhvendosjen e banoreve qe rrezikohen nga zjarret ne Maratone, Vagjelos dhe disa zona te tjera ne periferi te Athines.
Qeveria greke u ka kerkuar ndihme disa vendeve te Bashkimit Europian, ku deri me tani kerkeses se saj i jane pergjigjur vetem Franca dhe Italia.

 

Bota >>

 

 • Kina shpeton Shqiperine nga gripi i derrit
Ashtu siç deklaruan edhe autoritetet shqiptare, ndihma per perballimin e situates se gripit te derrit ne vendin tone do te vije andej detit...

Dite pas dite, deklaratat e zevendesministrit te Financave, Sherefedin Shehu, apo zevendesministrit te Shendetesise, Arben Ivanaj, kane meshuar mbi faktin se fondet per perballimin e situates se gripit te derrit pritet te sigurohen nga nderkombetaret, nga fonacione dhe donacione te huaja.
Dy dite me pare, zedhenesi i Organizates Boterore te Shendetesise, sqaroi se OBSH-ja eshte ne tratativa per te siguruar vaksina per vendet ne zhvillim, mes tyre edhe Shqiperia.
Sakaq dje mesohet se perfaqesues te OBSH-se i kane kerkuar Kines te ndihmoje me vaksina vendet ne zhvillim.
Duke qene se shteti kinez tashme ka konfirmuar nga rezultatet e testeve klinike, se vaksina e shpikur prej tyre eshte efikase, nje ndihme per vendet ne zhvillim mendohet se do te jepet pikerisht nga kinezet.

 


Sport >>

 

 • Rikthehet Nilsterooy
Sulmuesi holandez Ruud van Nistelrooy pritet të bëjë rikthimin në fushë me Realin e Madridit, pas një kohe të gjatë mungese.

Van Nistelrooy ka munguar 292 ditë, pasi pësoi lëndim në gju sezonin e kaluar. Por ai së fundi u përfshi në ekipin e Manuel Pellegrinit për trofeun Santiago Bernabeu kundër ekipit norvegjez Rosenborg.

Sulmuesi i qendrës pritet të futet në lojë si zëvendësues në pjesën e dytë të takimit, që zhvillohet të hënën.

 

Sporti >>


 

 • Muze per legjenden Pele
Banka Braziliane per Zhvillim se bashku me Ministrine e Kultures ne Brazil do te ndertojne nje muze per nder te legjendes se futbollit brazilian dhe atij boteror, Pele.

Projekti qe ka nje kosto prej 10.9 milione dollaresh do te ndertohet ne nje zone prane portit te qytetit te Santosit, ne skuadren e te cilit Pele filloi karrieren e tij si profesionist dhe ku ka luajtur per 18 vjet.
Vete Pelè, emri i vertete i te cilit eshte Edson Arantes do Nashimento, eshte shprehur per gazetaret se ky muze do te mbaje gjalle historine e tij per brezat e ardhshem.
Muzeu per Pele do te jete ne formen e topit te futbollit edhe eshte projektuar nga arkitekti brazilian Oskar Nimejer.
Ne brendesi te tij do te shfaqen edhe fanelat, trofete dhe fotot e legjendes braziliane te futbollit. Muzeu dedikuar “mbretit” te futbollit pritet te perurohet ne vitin 2012.

 

Teknologji >>
 • Mosmarveshje ne blerjen e Opel

Mosmarrëveshjet rreth shitjes së sipërmarrjes gjermane për prodhimin e automjeteve Opel kanë vazhduar edhe gjatë natës së kaluar.

Këshilli drejtues i koncernit amë General Motors ka vazhduar pa sukses këshillimet rreth dy ofertave të fundit.Koncerni ka kërkuar prej qeverisë gjermane më shumë detaje lidhur me ndihmat e premtuara të shtetit dhe sugjerimet për pranimin e ofertës së sipërmarrjes austriako-kanadeze Magna."Wall Street Journal" njofton se seriozisht po shqyrtohet edhe oferta e investuesit financiar belg RHJ.Qarqet qeveritare në Berlin kanë shprehur keqardhje për shkak të zvarritjeve të fundit në marrjen e vendimit.Negociatat në General Motors do të vazhdojnë në fillim të javës që vjen. /dw/

 

  http://ceoworld.biz/ceo/wp-content/uploads/2009/07/opel.jpg
Bota e Yjeve >>

 

 • Shtyhet varrimi i Michael Jackson
Dergimi i trupit te Mbretit te Popit Michael Jackson per ne banesen e fundit,  ndryshe nga c’ishte parashikuar nuk do te zhvillohet me date 29 gusht por me 3 shtator.

“Varrosja e Jackson do te shtyhet per disa dite. Ajo nuk dot e mbahet me rastin e 51 vjetorit te lindjes se tij me 29 gusht por me 3 shtator, e rezervuar vetem per familjen dhe miqte me te ngushte”, njofton zedhenesi i familjes, Ken Sunshine.

Popstari do te prehet ne varresat e “Forest Lawn Memorial Park” ne qytezen e Glendalit prane Los Angeles. Per familjen vendi eshte perfekt pasi ruhet nga kamera sigurie per 24 ore dhe hyrja eshte e kontrolluar, duke shmangur friken me te madhe te familjes Jackson, vjedhjen e varrit.

 
Klipi i Dites
Foto E Dite